Morze, plaża i pole golfowe. Tak wygląda baza Polski na Euro 2020

baza-polski-euro-2020

Podczas udziału w takiej imprezie, jak Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, każdy detal ma znaczenie. Polski Związek Piłki Nożnej zadbał o każdy szczegół i z tego powodu zdecydował, że bazą polskiej drużyny na EURO 2020 będzie Portmarnock Hotel koło Dublina.

Polska drużyna ma spore doświadczenie w wyborze baz treningowych i noclegowych, gdyż brała udział w ostatnich turniejach piłkarskich, czyli w EURO 2016 we Francji i Mistrzostwach Świata 2018 w Rosji. Pomimo wcześniejszych doświadczeń, plusów i minusów, już w grudniu 2019 ustalono, gdzie przebywać będzie drużyna trenera Jerzego Brzęczka przed i w trakcie EURO 2020.

Opalenica zamiast Arłamowa

Do EURO 2016 i MŚ 2018 biało-czerwoni przygotowywali się najpierw w Arłamowie. Przed EURO 2020 reprezentacja także spotka się w polskim ośrodku, ale tym razem sztab i władze PZPN zdecydowali się na ośrodek treningowy w Opalenicy. To baza, z której korzystała np. reprezentacja Portugalii z Cristiano Ronaldo na czele podczas Mistrzostw Europy 2012. Co zdecydowało o takim wyborze? Polacy chcieli coś zmienić po nieudanych MŚ 2018, a poza tym przeważyły względy logistyczne. Hotel Remes jest oddalony od lotniska w Poznaniu o ok. 40 km, a reprezentacja Polski będzie się przecież przemieszczała, rozgrywając mecze towarzyskie w różnych miastach oraz stamtąd wyleci do Dublina na EURO 2020.

Najpierw losowanie EURO 2020. Potem decyzja

Władze PZPN od razu po uzyskaniu awansu na EURO 2020 rozpoczęły poszukiwania bazy. Jako, że do momentu losowania nie było wiadomo, w których miastach i państwach zagrają biało-czerwoni, nic nie mogło być ustalone na sto procent. – Tak naprawdę jadąc na losowanie grup EURO 2020 mieliśmy już przygotowanych kilka opcji. Czekając na losowanie zarezerwowaliśmy sobie kilka ośrodków. W Dublinie mieliśmy pierwszeństwo w wyborze i szybko zdecydowaliśmy, jaką bazę wybieramy – opowiada na kanale „Łączy nas piłka” Maciej Sawicki sekretarz generalny PZPN. Jako że dwa mecze Polska zagra w irlandzkim Dublinie, a jeden w hiszpańskim Bilbao, wybór padł na to pierwsze miejsce. – Zdecydowaliśmy się na piękny ośrodek nad morzem, z którego mamy także niedaleko na lotnisko, około 15 minut, ale i w samym Dublinie rozegramy dwa mecze EURO 2020. A do samego stadionu będziemy mieli 30 minut autokarem – dodaje Sawicki.

Piękny hotel i okolice. Polscy piłkarze będą zachwyceni  

Wybór padł na Portmarnock Hotel, który położony jest przy wybrzeżu. Obok irlandzkiego hotelu znajduje się pole golfowe, jedno z najlepszych na Wyspach Brytyjskich. Przez dziesięć lat w tamtym miejscu stacjonowała reprezentacja Irlandii. Polska reprezentacja podczas EURO 2020 do dyspozycji będzie miała zarezerwowane całe piętro hotelu, większość pokoi z widokiem na „Aksamitną plażę”. Na piłkarzy czekać będzie specjalnie przygotowana strefa odnowy biologicznej oraz jedno z pól golfowych. Reprezentacja Polski będzie trenowała na boiskach Gannon Park, gdzie na co dzień gra drużyna Malahide United Football Club. Boiska treningowe są oddalone od hotelu o zaledwie 2 kilometry.

Historia bazy powiązana z alkoholem

Co ciekawe rezydencja, w której przebywać będą Polacy w trakcie EURO 2020, kiedyś należała do słynnej dynastii Jamesonów, producentów jednej z najbardziej znanej whisky na świecie. W 1780 roku rozpoczęli oni produkcję whisky, która stała się nr 1 w Irlandii. Ród Jamesonów spędzał w Portmarnock Hotel letnie tygodnie. Trudno się dziwić, bo widoki i miejsce do odpoczynku, relaksu i koncentracji jest wręcz wymarzone. Oby pomogło także polskiej reprezentacji.