Wpakował się w kłopoty. Euro nie dla Giggsa

Euro 2020 oskarżenia trenera Walii

Ryan Giggs nie poprowadzi reprezentacji Walii podczas finałów Euro 2020. Taką decyzję podjęła tamtejsza federacja w związku z zarzutami postawionymi 46-latkowi, do których jednak przed sądem nie przyznaje się.

To już pewne. Walijska Federacja Piłkarska oświadczyła, że Ryan Giggs nie będzie selekcjonerem drużyny narodowej w finałach Euro 2020. 47-letni trener został oskarżony o napaść na dwie kobiety. Kadrę Garetha Bale’a i spółki poprowadzi Robert Page.

Zwolniony za kaucją

Giggs jesienią ubiegłego roku został aresztowany w związku z oskarżeniem o napaść na dwie kobiety, do czego miało dojść na początku listopada w jego domu w Worsley (hrabstwo Manchester). Został zwolniony za kaucją. Napaść, ale nie tylko, bo również uszkodzenie ciała, zgłosiła jego dziewczyna Kate Greville. Stwierdzono u niej drobne obrażenia, niewymagające hospitalizacji. Poszkodowaną miała być też jej siostra. Giggsowi postawiono zarzuty nie tylko napaści, ale prokuratura oskarżyła go także o znęcanie się psychiczne nad Greville. Miał ją poniżać publicznie, izolować od znajomych, stosować wobec niej przemoc, co miało trwać od 2017 roku.

Po pierwszej rozprawie

Selekcjoner Walijczyków nie przyznał się do winy ani w listopadzie przy okazji aresztowania, ani podczas kwietniowej rozprawy sądowej. Brytyjska prasa donosi, że stanowczo zaprzeczył, iż uderzył Greville, nie zgodził się też z zarzutem znęcania psychicznego. Zadeklarował też chęć wyjaśnienia całej sprawy i pełnej współpracy z prokuraturą. Pierwsza rozprawa nie przyniosła rozstrzygnięcia, termin drugiej wyznaczono na końcówkę maja.

Reprezentacja Walii będzie wtedy przygotowywać się do finałów Euro 2020, podczas których w fazie grupowej zmierzy się ze Szwajcarią, Włochami i Turcją. Ale bez Ryana Giggsa. Odsunięto go od kadry już po wybuchu listopadowego skandalu, przed meczami Ligi Narodów. Drużynę powierzono jego asystentowi Robertowi Page’owi. To nie zmieniło się aż do dziś i w kontekście mistrzostw Europy już nie zmieni.

Afery obyczajowe

Ryan Giggs nie pierwszy raz wdał się w taką obyczajową aferę. W 2011 roku, gdy był żonaty, na jaw wyszły jego dwa romanse – z celebrytką Imogen Thomas oraz ten o dużo większym ciężarze, trwający aż 8 lat z małżonką brata Natashą. Giggs pokajał się, jego małżeństwo przetrwało do 2016 roku, gdy rozwiódł się. Od 2017 roku był z Greville, a obecnie związany jest z 33-letnią modelką Zarą Charles.

Giggs to żywa legenda Manchesteru United. W klubie z Old Trafford spędził w różnych rolach 24 lata, zdobył 13 tytułów mistrza Anglii, był też członkiem sztabu szkoleniowego. Od stycznia 2018 był selekcjonerem kadry Walii, w której jako piłkarz rozegrał ponad 60 meczów. Przebrnął przez eliminacje do Euro 2020, przegrywając w grupie z Chorwacją, a wyprzedzając Słowację, Węgry i Azerbejdżan. Turniej obejrzy jednak w telewizji.